Будиночок для птахів!
Будиночок для птахів!

Будиночок для птахів!

Минулі покоління ще пам’ятають ті часи коли величезна кількість дітей і підлітків навесні займалися виготовленням дерев’яних будиночків для птахів. Старі шпаківні досі можна виявити, але,на жаль,більшість з них вже не можуть виконувати функцію «житлоплощі» для пернатих.

Сучасні діти вже майже не займаються цією корисною справою. Створення шпаківень давно перестало бути популярним заняттям для підлітків. На перший план виходять зовсім інші розваги,і на превеликий жаль у цьому винні ми з вами – дорослі, адже ми не пояснюємо нашим дітям, що пернаті друзі потребують нашої підтримки і не показуємо дітям приклад, як це можна зробити. Адже зробити шпаківню можна своїми руками,приклавши не так багато зусиль і не витративши багато часу. Для тих, хто все ж таки вирішить змайструвати будиночок і повісити його у себе на подвір’ї чи десь на дереві, для того щоб птах заселився у нього та потім знищував шкідників на ваших деревах та городах, ось декілька порад .

Ідеальним матеріалом для виготовлення шпаківні є дошки листяних порід дерев. Такими є: дуб,береза,клен,осика,вільха. Вони є найбільш придатними, так як поєднують в собі довговічність,звукопроникність, а також здатні зберігати тепло. Не слід красити або лакувати доски, птахи краще заселять звичайний будиночок ,який буде виглядати як природній. Слід пам’ятати,що внутрішня поверхня шпаківні повинна бути шорсткою, для того, щоб полегшити пташенятам вихід із будиночка. Від розмірів шпаківні залежить здоров’я пташиного потомства,чим більший будинок тим більше потомство, але тим самим велику сім’я прогодувати набагато важче,тому пташенята або загинуть або виростуть слабкими і немічними,а два-три пташеняти є оптимальна кількість для нормального існування. Існують стандартні розміри,які можна використовувати:товщина стінки не менше 2см.,ширина дна – 13-15см.,висота – 30см., діаметр льотка – 4-5см. Вивішувати шпаківні необхідно в кронах листяних дерев,на висоті не менш як 3-5 метрів, вертикально або трішки з уклоном уперед,щоб не потрапляв дощ, але ніяк не назад, адже птахам буде тяжко вибратися з будиночка. Вхідний отвір повинен бути на південь або схід, вивішувати необхідно , в тіньочку ,на відстані від великих віток, для того щоб захистити птахів від домашніх котів та хижаків. Можна також зробити оригінальний вигляд шпаківні-дуплянку,з шматка деревного стовбура,вибравши серцевину та зробивши отвір, кришу та дно і ось нове житло готове.. Тож дорослі та діти, не забуваймо про наших пернатих помічників, готуймося гідно зустріти їх!

Базарське відділення ПЗ «Древлянський»оголошувало конкурс на кращу шпаківню, та на жаль не багато охочих знайшлося допомогти птахам, але всім хто приймав участь у акції птахи будуть щиро вдячні – порадують них своїм співом та допоможуть у боротьбі зі шкідниками…

В свою чергу, щоб допомогти птахам поселитися у нові шпаківні працівники Базарського відділення ПЗ «Древлянський» виготовили понад 50 шпаківень і дуплянок та розвісили їх на території заповідника.

 

 

Майстер з охорони природи

Базарського ПОНДВ ПЗ»Древлянський» Любов Конюх