Золота різка

                                    Золота різка

     Недавно я  став свідком дискусії, мова йшла про амброзію, чомусь мій знайомий вирішив, що її безліч  в нашому районі. Він помилявся, в нас безліч золотушника,  або як у народі  кажуть -золотої різки. Саме цю рослину у нас сприймають за амброзію. Золотушник і амброзія хоч і належать до однієї родини – айстрових, і  дуже схожі ззовні, але їх схожість полягає лише в розмноженні.
В деяких країнах золотушник занесений в чорний список за феноменальну здатність до розмноження. Вся справа в тому що насіння золотушника буквально вміють літати. Вони «дрейфують» на вітрі приземляються на сприятливому ґрунті, проростають і знищують всі рослини поблизу. Золотушник, ще одна його назва золотарник, визнаний квіткою — вбивцею. В польових умовах він пригнічує, або взагалі  витісняє бур’яни та  культурні рослини. Масова загибель рослин дуже лякає екологів. Прогнози не втішні — експансія золотушника триває з неймовірною швидкістю. Те саме можна сказати і про амброзію, адже лише на території Україниза 40 років площа зростання амброзії збільшилась у 35 раз. Цю алергенну рослину нині можна знайти в кожній з 27 областей України.
Коли говориш про (Solidago) – золотушник, у багатьох з’являється скептична посмішка. Золотушника  повно  в лісах,  більш рідких чагарниках, на вирубках, в більш сухих місцях на берегах рік, по ярах, на сільських кладовищах, схилах ровів, доріг — в нас він є скрізь.
Золотушник  багаторічна трав’яниста  рослина з кореневищем,  яке косо відходить, і прямим, заввишки 60—100 см, стеблом, прикореневими, зубчастими, черешковими листками. Нижні стеблові листки ланцетні, звужені в короткий черешок, верхні — сидячі,  вузькі. Квітки золотисто-жовті, в невеликих численних кошиках, які розміщуються  вздовж верхньої  частини стебла; це формує  здовжену вузьку волоть (різку). Жіночі   язичкові квітки з відгином. Цвіте з липня до кінця вересня.
Золотушник звичайний має  виражену діуретичну, протизапальну  і антимікробну дію. У народній медицині відвари  і настої надземної частини рослини застосовують  як  діуретичний, в’яжучий ,  потогінний ,  відхаркувальний,  гемостатичний,  антисептичний , протизапальний , ранозагоювальний  засіб  при хворобах  нирок і сечового міхура,  асциті, жовчно — кам’яної  хвороби, бронхіальній  астмі, цукровому діабеті, туберкульозі  легенів, гострих респіраторних захворюваннях, ревматизмі, подагрі, артритах, діареї, ентериті, коліті, гострому ларингіті, ангіні, екземі. Екстракт рекомендований при набряках мозку. У Білорусі  при туберкульозі шкіри. Підземна частина рослини (спиртова настоянка) на Кавказі використовується як ранозагоювальний засіб. У китайській народній медицині насіння золотушника застосовують для розрідження крові та усунення здуття кишечника. Використовуються  також при пораненнях, порушеннях менструального циклу,  холері, появі крові в сечі у дітей. У Тибеті надземна частина  використовується при неврастенії та жовтяниці.
Золотушник звичайний — осінній медонос, що дає підтримуючий взяток меду і пилку. Цінний він для бджільництва тим, що дає осінній корм, за рахунок його нектару поповнюються зимові запаси меду. Взяток із золотушника підтримує осінній розвиток бджолосім’ї  і в зиму вона йде міцною. Мед з нього золотисто-жовтий, приємний на смак.
Золотушник звичайний  містить  отруйні речовини, тому використовувати його треба з обережністю.  Його користь звичайно велика, але й шкода, яку завдає ця рослина також не маленька. Хочеться сподіватись, що при розумному землекористуванні наші земель будуть слугувати не лише для розмноження золотушника.

Науковий співробітник
ПЗ «Древлянський»
Ян Плакош

 

Закладка постоянная ссылка.

Возможность комментирования заблокирована.